Egerszalók – Hőforrás(Eger távolság: 5.9 km)
Egerszalók község a Mátra és a Bük hegység között helyezkedik el, a Laskó patak völgyében. A honfoglalás óta lakott hely elsődleges látványossága a mára mintegy 120 négyzetméteres mészkő lerakódást képező hőforrás, amelynek vízét fürdő hasznosítja.
Az Egerszalóki Gyógy- és Wellness-fürdő, a Salt Hill Thermal Spa 1900 négyzetméter vízfelületű létesítmény, amely magas szintű szolgáltatásokkal, gyógy- és wellness fürdővel, strandfürdővel, szállodával és apartman faluval várja vendégeit. A gyógyászati részlegben kalcium-magnézium hidrogén-karbonátos gyógyvíz, a wellness központban exkluzív szauna világ, masszázsok széles választéka, valamint kádfürdők nyújtanak pihenést, kikapcsolódást és gyógyulást.

De la Motte Kastély – Noszvaj(Eger távolság: 9 km)
noszvaj
Noszvaj község Egertől 10 kilométerre található, Magyarország északi részén, a Bükki Nemzeti Park déli határán. A Várhegy lábánál, a Kánya patak völgyében elterülő település főbb látnivalói közé tartozik a De la Motte Kastély, a Fenyves Hotelként ismert Galassy Kastély, a Pataki család tájházként berendezett gazdaháza, egy XIX. századi, klasszicista stílusban épült pince és magtár, valamint a Református templom.
A noszvaji De la Motte Kastélyt Povolny János építette a XVIII. század második felében. A copf stílusú épület néhány terme ma múzeumként látogatható, nagyobbik része pedig szállodaként üzemel. A növénykülönlegességeknek is helyét adó, szépen gondozott kastélyparkba kovácsoltvas kapu enged bebocsátást, oszlopain az Almásyak címerét tartó unikornissal. A múzeum, a műemlék épületek és a télikert hétfő és különleges rendezvénynapok kivételével minden nap látogatható, délelőtt 10 és 12, délután pedig 13 és 14 óra között.

Siroki Várrom(Eger távolság: 15.2 km)
siroki vár
Sirok község a Mátra keleti szélén található, Heves megyében, Magyarország északi részén. A település feletti 296 méter magas hegyen álló Siroki Vár, amelyet a környékbeliek Darnó várának neveznek, a XIII. században épült, egy korábbi szláv földvár helyén. Amikor a török haderőknek 1552-ben nem sikerült bevenniük Eger várát, megnőtt Sirok várának hadi jelentősége, ezért megerősítették, és hozzáadták az olaszbástyákkal védett alsóvárat. A század végén, Eger elestével ez a vár is török kézre került, akik aztán 90 évig birtokolták. A Rákóczi-szabadságharc elestével császári csapatok robbantásai rombolták le az erődítményt.
A sánc árokrendszerrel megerősített belsőtornyos, szabálytalan alaprajzú várnak ma már csak romjai láthatók, de még ilyen állapotban is lenyűgöző. A vár alatt bonyolult, ma is járható kazamatarendszer található. A várrom szabadon látogatható.

Zsóry Gyógy- és Strandfürdő – Mezőkövesd(Eger távolság: 15.9 km)
zsóry
A Zsóry Gyógy és Strandfürdő Mezőkövesd központjától 4 kilométerre egy hatalmas parkban közel 70 éve várja vendégeit, a strandfürdő májustól augusztusig, az élményfürdő, a fedett gyógymedencék, az uszoda és a gyógyászati részleg pedig egész évben. A fürdőhöz Mozgásszervzi Rehabilitációs Központ társul, lehetővé téve annak balneológiai kezeléseit. A gyógyforrásokból fakadó ásványvíz már a XX. század dereka óta palackozott formában is rendelkezésre áll, és akár ivókúra formájában is fogyasztható.

Fátyol-vízesés – Szilvásvárad (Eger távolság: 16.3 km)
szilvasvarad
Szilvásvárad a Bük lábánál található, Heves megyében, Magyarország északi részén. A Szalajka-völgy és a Büki Nemzeti Park részét képezi. Nevezetességei közé tartozik a Pallavicini-kastély, a református kerektemplom, az Orbán-ház, a lipicai ménes, a lovas múzeum és a lovas stadion, az erdei múzeum, az Istállós-kői barlang, a Kalapat-hegyi kilátó, a Szalajka-völgy és ott a Fátyol vízesés.
A Fátyol-vízesés Magyarország egyik kiemelkedő természeti szépsége. A karsztforrások-táplálta Szalajka-patak vizében a felszínre jutó oldott széndioxid egy része elillan a levegőben, és a túltelített vízből kicsapódik a kalcium-karbonát. Ez mésztufa-gátat hoz létre, amely jelenleg 17 méter hosszú, és 18 teraszból áll. A fehér, csipke-mintázatra emlékeztető mésztufa, valamint a vízpermet jellegzetes fehér fátyla ihlette a vízesés nevét.

Szilvásvárad Magyarország északi részén található, a Bük lábánál, Heves megyében, a Szalajka-völgy és a Büki Nemzeti Park területén. A lipicai ló, a fogathajtás és a lovassportok hazája.Szilvásvárad és a Szalajka-völgy közötti területen mintegy 14 ezer ember befogadására alkalmas lovaspálya található, ahol számos lovas és fogathajtó versenyt rendeznek. A lovaspályával szemben 1500 férőhelyes lovarda áll, ahol műlovagló és akadályversenyek megtekintésére nyílik lehetőség. A falu minden év júliusában lovasnapokat tart.


Péter-hegyese kilátó – Galyatető(Eger távolság: 16.9 km)Galyatetőről számos turistaúton barangolhatók be a Mátra gyönyörű vidékei. A Péter-hegyese kőkilátó 1934-ben épült, és 960 méter magasról nyújt kilátást a környező tájakra. A panoráma észak felé a legteljesebb, a többi oldalon a magasra nőtt erdő eltakarja a kilátást.

Piszkéstetői Csillagvizsgáló – Galyatető(Eger távolság: 16.9 km)A Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutató Intézete az 1960-as éveke elején épített csillagvizsgálót a Felső-Mátrában, legnagyobb kupolája alá Schmidt-teleszkópot telepítettek. Az intézmény csak előzetes engedéllyel látogatható, azonban a webkamera képe megtekinthető az Országos Meteorológiai Intézet honlapján. A főépülettől északkeletre egy oszlopon egyedi napóra áll, amelynek rézborítású számlapja van, és árnyékvetője pólusra mutat.

Lilafüred (Eger távolság: 45 km)

lilafüred

Palotaszálló

A híres szálloda 1927 és 1930 között épült Lux Kálmán tervei alapján, neoreneszánsz stílusban. Mayer János, akkori földművelésügyi miniszter avatta fel. A szálló egyik étterme a közelmúltban reneszánsz étteremmé átalakított Mátyás-terem, ólomüveg ablakai a történelmi Magyarország várait ábrázolják. Az épülettől a Szinva-források felé hatalmas park terül el, botanikai ritkaságokkal.

Függőkert

A Palotaszálló egy meredek emelkedő tetején található, és ennek megerősítésére egy támfalakkal tagolt teraszos sétányrendszert alakítottak ki. Innen nyílik az Anna-mésztufabarlang és több kisebb kőfülke, itt áll József Attila szobra és István főherceg látogatásának emlékoszlopa; a sétányról szépen látszik hazánk legmagasabb (20 méteres) vízesése. A függőkertet két oldalról a Szinva, illetve a Garadna határolja, tetején a szálló áll, az aljáról kőhídon át Felsőhámor faluba sétálhatunk.

Lillafüredi Állami Erdei Vasút

 

 

Az erdészet épített 1920-tól kisvasutat (keskeny nyomtávú vasúti vonalat), elsősorban teherszállítási céllal. Jelenleg turisztikai célokra használják. Indulási állomása Miskolcon, a Kilián városrészben van, és Garadnáig közlekedik, télen fűtött kocsikkal. Megrendelésre egy szárnyvonalon Andó-kút felé is elmegy a vonat. Lillafürednél két alagút található a vasútvonalon. Az állomásépületben rendezték be a Kelet-bükki erdőgazdálkodás és a LÁEV története kiállítást. Ez május 1. és szeptember 30. között látogatható szerdától vasárnapig és minden hónap második keddjén 9–17 óra között, szezonon kívül külön kérésre.

Lillafüredi tanösvény

A Szinva völgyében a patak jobb partján, illetve helyenként a hegyoldalban vezető tanösvény a Palotaszálló alól, az Anna-barlangtól indul. Az István-barlanggal átellenben a hegyoldalba felkapaszkodva érinti a Patrona Hungariae szoborfülkét, majd a Limpiászi keresztet, és úgy ereszkedik vissza a patak völgyébe.

Barlangok

A Palota-szállótól nem messze található három barlang mindegyikének van valami jellegzetessége.

A Hámori-tó és a Palotaszálló légifotón

  • Az Anna-mésztufabarlang mészkövei növényi mintákat őriznek, kialakulása miatt világritkaság.
  • Az István-barlang a környék legnagyobb cseppkőbarlangja, látnivalói a Nagyterem, a Kilátó és a Színházterem. Egyes termeiben légzőszervi betegeket gyógyítanak.
  • A Szeleta-barlang Lillafüredről egy meredek emelkedőn közelíthető meg. Kadić Ottokár feltárása alatt több százezer éves pattintott kőeszközöket találtak, melyek készítőit a barlangról Szeleta-kultúrának (tudományos szóhasználatban seletien) nevezte el.
Hámori-tó

A Hámori-tó a Garadna völgyében, a Szinva patak mésztufagátjának duzzasztó hatása miatt keletkezett. Először 1319-ben említik, egy pálos kolostorral kapcsolatos oklevélben Feltó-halastóként. A jelenlegi méretű tavat 1810-ben hozta létre a kohászat állandó vízellátása érdekében Fazola Frigyes — a vasmű víztározójának gátja nagyobb esőzések hatására időnként átszakadt. A gyár vízgazdálkodásában a tó igen fontos szerepet játszott: vízállását naponta mérték, a zsilipek nyitását gondosan följegyezték.

A tó másfél kilométer hosszú, helyenként meglehetősen mély. A tavon nyáron csónakázásra és vízibiciklizésre van lehetőség. Partján a Neptun Búvárklub épülete található. A tó egyik partján Bánkútra vezető autóút, a másikon festői sétány található.

A völgyzáró gáttól nem messze, a völgy jobb oldalában fakad az Eszperantó-forrás vize, ami az erdei vasút alatti átereszen átfolyva jut a tóba.

Herman Ottó emlékház

Herman Ottó élete végén gyakran időzött gyermekkora színhelyén, az akkori Alsóhámorban, Pele-lak nevű üdülőjében, amely ma emlékháza.

Molnár-szikla

A Hámori-völgy oldalában lévő sziklához, melynek tetején fakereszt áll, két különböző legenda is fűződik. Az egyik szerint a szikla onnan kapta nevét, hogy innen ugrott le a szegény molnárlegény és a gazdag molnár lánya, akik nem lehettek egymáséi. Egy kevésbé ismert, de Jókai által megörökített legenda szerint egy idős molnár ugrott le a szikláról, amikor megtudta, hogy fiatal felesége megcsalja.

A lillafüredi vízesés

Lillafüredtől néhány kilométerre a Garadna völgyében pisztrángtelep található, egy bővizű forrásnak köszönhetően. A látogatók itt friss sült halat is fogyaszthatnak, sokan járnak vásárolni is ide. Hasonló telep működik a Szalajka-völgyben.

Hámori-szikla

Lillafüred előtt, Miskolc felé egy kilométerrel a völgy szurdokká keskenyedik. Ennek mindkét oldalán sziklamászók által kedvelt, természetes fal található. Január végén itt rendszeresen jégmászó versenyt rendeznek.


Bükkszék – Salvus Fürdő(Eger távolság: 19 km)
bükkszék strand
Bükkszék község Heves megyében található, Magyarország északi részén, Eger és Sirok szomszédságában. Fő nevezetessége az emésztőrendszeri, légúti és mozgásszervi panaszokra kiváló, alkáli-hidrogén-karbonátos gyógyvíz, amelyet 540 méteres mélységben termelnek ki, és a helyszínen palackozzák.
A bükkszéki Salvus Termál Strandfürdő május elsejétől augusztus 31-ig tart nyitva, hétfőnként reggel 10, a hét többi napján reggel 8 órától májusban és júniusban délután 5-ig, júliusban és augusztusban este 7-ig. A strandfürdőn nagymedence, hosszú csúszda és gyerekmedence is található.